Ilaq per hemoroide te jashtme

[BKEYWORD

Megjithëse mund të bëhen operacion përsëri fillohet me metodat konservative. Më të përdorshme janë lidhja dhe koagulimi infrared laser. Grada e katërt: K ur kapsllëku bëhet kronik dhe hemorroidet zgjaten jashtë anusit si në tualet ashtu edhe kur qëndrohet gjatë ulur. Janë vena të fryra, pa dhimbje dhe të qullura. Kanë hemorragji dhe probleme me injeksionet dhe pastërtinë e kësaj zone. Kur ulet dhe shtyp mbi to ndjen dhimbje. Kurimi: Megjithëse disa përmirësohen me dietë që pengon kapsllëkun, me një disiplinë tualeti dhe me një higjienë të mjaftueshme përsëri tek disa raste mund të lind nevoja e kurave që zbatohen tek gradat e tjera.

Por në shumicën e rasteve duhet bërë operacion. Nëse nuk e përballojnë dot këtë për arsye të ndryshme atëherë gjithë jetën duhet të mbajnë dietë me lëngje të bollshme dhe supa, me perime dhe fruta dhe të qëndrojnë larg çajit kinez , kafes, kokakolës dhe ushqimeve pikante. Edhe sporti i rregullt ka shumë dobi.

Largojuni ambienteve shumë të nxehta si sauna.

Ilaq per hemoroide te jashtme

Gjithashtu duhet të pihet ujë i bollshëm gjatë ditës 1. Si pasojë e hemorragjisë anemi, tension i ulët, këputje dhe zbehje. Si pasojë e plagëve dhe infektimit temperaturë. Strangulacioni: Fryrja dhe dalja jashtë anusit duke u kyçur aty dhe duke shkaktuar dhimbje si pasojë e trombozave brenda këtyre venave.

Nuk futen brenda duke bërë të pamundur procesin e jashtëqitjes. Pengon aktivitetin ditor. Duhet kuruar me urgjencë.

7 Mënyra Natyrale për trajtimin e Hemorroideve – Mjekësia Bimore Arabe

Telegrafi për Shëndetin. TELEGRAFI sh. Rexhep Mala, Aktash, Nr. Ndaloni fotografimin e fëmijeve tuaj, shtëpive dhe jetës tuaj. A të të mësoj një fjalë që nëse e thua Allahu ka për ta larguar hallin dhe ka për të ta larë borxhin? UDHËZIMI PROFETIK NË LARGIMIN E ERËS SË KEQE NGA GOJA. Përse e do Allahu teshtimën dhe e urren gogësimën? Pas 14 viteve me probleme psiqike, sheh në ëndërr vendin e sihrit-magjisë Foto. Vrasja e skifterit përse e urdhëroi Profeti savs? Shpikësi i aeroplanit eshte shqiptar , a e ke ditur?

Simptomat e sihrit të dështimit. Simptomat dhe shenjat e shtëpisë ku është bërë sihri. Kreativiteti dhe inteligjenca emocionale.

Rendesia psikologjike e detajeve. Kokerra e zeze Nigella sativa,fara e bereqetit. Achillea milefollium. Dhuna psikologjike, njësoj si e rrahura.

Hemorroidet, çfare i shkakton dhe si kurohen | Lajmet shqip

Arctostaphylos uva-ursi. Ose venat mund te zgjerohen afer me daljen e anusit per te formuar hemorridet e jashtme. Mund te ndodhi qe nje njeri te kete te dyja llojet e hemorroideve njekohesisht. Simptomat dhe mjekimet jane te ndryshme per dy tipet e hemorroideve. Presioni i madh ne venat e zones se legenit dhe te rektusit mund te shkaktoje hemorroidet. Normalisht indet brenda anusit mbushen me gjak per ndihmuar levizjen e zorreve. Nese ju sforcoheni, presioni i rritur shkakton fryrje te venave dhe hollim te siperfaqes se tyre duke shkaktuar hemorroidet.

Diarrea dhe kapslleku gjithashtu mund te coje sforcim dhe rritje te presionit te gjakut ne venat e kanalit anal. Grate shtatzena mund te kene hemorroide 6 muajt e fundit te shtatezanise, si pasoje e presionit te rritur ne enet e gjakut te zones se legenit te shkaktuar nga zmadhimi i mitres. Forca e ushtruar gjate lindjes mund ti perkeqesoje me teper ato. Gjithashtu te qenit mbi peshe mund te coje ne krijimin e hemorroideve.

Per disa njerez hemorroidet nuk jane shume shqetesuese dhe mund ti bezdisin per nje kohe te shkurter,. Disa te tjere kane shqetesime here pas here kur hemorroidet acarohen. Nderkohe qe per disa njerez eshte lufte e vazhdueshme me bezdisje, kruarje, dhimbje te shkaktuar nga hemorroidet. Nese keni hemorroide te brendshme ju do te shihni njolla gjaku te kuqe te ndezur ne letren higjenike ose pika gjaku te kuqe te ndezur ne tualet. Hemorroidet e brendshme shpesh jane vena te vogla te fryra ne kanalin anal.

Por ato mund te jene edhe vena te medha si qeska qe dalin jashte anusit gjate gjithe kohes. Ato mund te shkaktojne dhimbje nese dalin jashte kanalit anal dhe kur shtypen nga muskujt anal.

Gjithashtu mund te shkaktojne shume dhimbje nese nderpritet furnizimi i tyre me gjak. Nese hemorroidet dalin jashte ju gjithashtu mund te shikoni mukus ne letren higjenike.

Hemorroidet e jashtme mund te mos shkaktojne asnje simptome dhe te mos jeni as ne dijeni per pranine e tyre. Por ato mund te irritohen dhe te koagulojne mpiksen nen lekure duke shkaktuar gjendrra te dhimbshme. Keto quhen hemorroide te mpiksura.

Mjeku juaj mund tju thote nese keni hemorroide duke degjuar historine tuaj shendetsore apo duke bere nje vizite mjekesore. Nese jeni nen 50 vjec dhe keni gjakderdhje anale mjeku juaj fillimisht nuk do ju beje shume analiza. Ai mund te egzaminoje zorren e trashe me gisht ose duke perdorur nje sonde me drite brenda rektumit tuaj.

Por kujdes gjakderdhja anale mund te jete edhe shenje e nje problemi me serioz si psh: kanceri i zorres se trashe , i rektumit, apo ai anal. Nese hemorroidet e brendshme jane te medha atehere jane te nevojshme teknika te tjera mjekuese qe quhen teknika rregulluese.

Mjeku mund ti lidhi hemorroidet duke reduktuar furnizimin e tyre me gjak derisa ato fillojne te zvogelohen ose zhduken plotesisht. Shenjat qe ngelen ndihmon ne mbeshtetjen e indeve anale dhe ndihmon ne parandalimin e hemorroideve te reja. Teknikat rregulluese perfshine te lidhurit te hemorroideve me llastik ose perdorimni e nxehtesise, lazerit dhe rrymes elektrike per te krijuar ind riparues shenje.

Gjithashtu per te hequr hemorridet mund te behen nderhyrje kirurgjikale nese mjekimet e tjera nuk funksionojne. Kjo lloj nderkyrje quhet hemorroidektomi dhe ajo zakonisht perdoret kur hemorroidet e brendshme jane te medha, kur ka disa hemorroide te vogla ose kur mjekimet e tjera nuk kane mundur te kontrollojne gjakderdhjen.

Ndonjehere kombinimi i hemorrodektomise dhe teknikave rregulluese eshte menyra me efektive per ti mjekuar ato.

0 Komentara “Ilaq per hemoroide te jashtme

Pošalji komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *